PLATERKĄ ZOSTAJE SIĘ NA CAŁE ŻYCIE.


NAJSTARSZA ŚWIECKA SZKOŁA Z TRADYCJAMI DLA DZIEWCZĄT W WARSZAWIE. ZAŁOŻONA W 1883 ROKU PRZEZ HR.CECYLIĘ PLATER-ZYBERK(ÓWNĘ).

POZNAJ PRZEDWOJENNE PLATERKI I NAUCZYCIELI. TO DZIĘKI NIM SZKOŁA TRWA DO DZIŚ. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z KLUBEM PLATEREK.
Podziel się informacjami na temat Platerek z Twojej rodziny: Klub Platerek platerki.absolwentki[at]gmail.com

23 listopada 2011

TERESA KRUSZEWSKA (ur.1927) – designerka, architekt wnętrz, jedna z najbardziej znanych polskich designerek

Projekty są obecnie wystawiane w Muzeum Narodowym w Warszawie.(luty 2011)
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE MA ZASZCZYT ZAPROSIĆ CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW
NA SPOTKANIE Z PANIĄ PROFESOR TERESĄ KRUSZEWSKĄ
W CZWARTEK 24 LISTOPADA 2011 ROKU O GODZINIE 18:00
ODNOWIONY PAŁAC CZAPSKICH–RACZYŃSKICH, REKTORAT ASP, GALERIA AULA, I PIĘTRO
Profesor Teresa Kruszewska (ur.1927 w Warszawie)-  architekt wnętrz, patronka i jedna z prekursorek polskiego designu, autorka takich projektów jak krzesło Muszelka (1956) i fotel Tulipan (1973), które do tej pory zachwycają formą.

W roku 1945, po maturze w Platerkach, "wstąpiła do Miejskiej Szkoły Zdobniczej w Warszawie, przekształconej najpierw w PWSSP, a następnie połączonej z ASP. Dyplom obroniła w 1952 roku na Wydziale Architektury Wnętrz, w pracowni prof. Jana Kurzątkowskiego. Teresa Kruszewska zawsze podkreślała, że kluczową rolę w ukształtowaniu jej podstawy projektowej odegrał właśnie Jan Kurzatkowski. Projekty Teresy Kruszewskiej cechuje estetyka i funkcjonalność, konstrukcyjna prostota i elastyczność proponowanego rozwiązania. Projektowała zawsze w oparciu o zdefiniowane potrzeby i zasady ergonomii. Teresa Kruszewska należy do grona czołowych polskich projektantów drugiej połowy XX wieku. Wykształcona w tradycji polskiego rzemiosła, charakteryzującej się preferowaniem i znajomością materiałów naturalnych, główny nacisk w projektowaniu kładła na aspekt humanistyczny."

"Doceniła możliwości tkwiące w sklejce, materiale o niezwykłym potencjale plastycznym, który otworzył jej drogę do eksperymentów konstrukcyjnych. Ważnym tematem w twórczości Teresy Kruszewskiej było projektowanie mebli i zabawek dla dzieci. W latach 50. i 60. była związana ze Spółdzielnią Artystów Plastyków ŁAD. Dzięki stypendium w Rhode Island School of Design w Providence (1966-1967) poznała nowe, niedostępne wówczas w Polsce technologie. Rezultatem rocznego stypendium był projekt oraz własnoręczne wykonanie stołeczka i krzesełka Wydmuszki dla przedszkoli. Od 1979 roku jest kierownikiem Pracowni Projektowania Mebli w Katedrze Projektowania na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Prace Kruszewskiej były prezentowane na licznych wystawach zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych w kraju i za granicą. Została uhonorowana m.in. nagrodą MKiS za osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa meblowego (1960) i nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną w dziedzinie projektowania wnętrz i mebli dla dzieci i młodzieży (1978)."

Źródła:
http://zsah.blox.pl/2009/09/z-kart-historii-polskiego-designu-Teresa.html
http://www.mnw.art.pl/index.php/pl/info/teresa_kruszewska_krzeslo_musz/
http://www.domo.pl/2010/dizajnerki-teresa-kruszewska_198