PLATERKĄ ZOSTAJE SIĘ NA CAŁE ŻYCIE.


NAJSTARSZA ŚWIECKA SZKOŁA Z TRADYCJAMI DLA DZIEWCZĄT W WARSZAWIE. ZAŁOŻONA W 1883 ROKU PRZEZ HR.CECYLIĘ PLATER-ZYBERK(ÓWNĘ).

POZNAJ PRZEDWOJENNE PLATERKI I NAUCZYCIELI. TO DZIĘKI NIM SZKOŁA TRWA DO DZIŚ. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z KLUBEM PLATEREK.
Podziel się informacjami na temat Platerek z Twojej rodziny: Klub Platerek platerki.absolwentki[at]gmail.com

6 lutego 2011

BARBARA NAZDROWICZÓWNA (1929-1944) - ps."Wiewiórka" - harcerka poległa w Powstaniu Warszawskim, patronka drużyn harcerskich

"Barbara Marta Nazdrowiczówna - urodziła się 28.07.1929 r. w Łodzi. Jej rodzice (Helena i Marian) byli właścicielami sklepu myśliwskiego, znajdującego się na parterze domu, w którym mieszkała przy ul. Piotrkowskiej 11. Kiedy miała 7 lat, zaczęła uczęszczać do prywatnej Szkoły Powszechnej i Gimnazjum Heleny Miklaszewskiej (była to jedna z najlepszych szkół w Łodzi). W roku 1937 wstąpiła do XX Łódzkiej Drużyny Harcerek im. Jadwigi Tejszerskiej, gdzie w roku 1939 zdobyła stopień pionierki. Basia była bardzo zdolna, ambitna, interesowała się historią i matematyką, miała własną bonę, z którą rozmawiała wyłącznie po francusku. Była dziewczynką drobną, niewysoką o rudoblond, zaplatanych w warkocze włosach. Nazywano ją ,,Wiewiórka", ,,Piegowate Jajo", ,,Na Zdrowie". We wrześniu 1939 r. ojciec Basi całą broń ze swojego sklepu przekazał polskiemu wojsku, w związku z tym rodzina musiała uciekać z Łodzi. Po kilkuletniej tułaczce zamieszkali na początku roku 1944 w Warszawie w domu przu ul. Lwowskiej 1. Tu Basia uczęszczała do Szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny, w której wstąpiła do VI Warszawskiej Drużyny Harcerek im. Królowej Jadwigi. Razem z koleżankami przygotowywała paczki z żywnością i ubraniami dla więźniów i rodzin poległych oficerów i żołnierzy. W Powstaniu Warszawskim Basia zgłosiła sie do Batalionu Odwet II Obwód V Rejon 3 Odcinek Golski, który broniła barykady tuż przy jej domu, niedaleko Politechniki. Poległa od odłamka, w bramie domu przy ul. Noakowskiego 4, w dniu 19.09.1944 r. Tego dnia zginęła pod gruzami domu większość jej batalionu. Została pochowana na Polu Mokotowskim. Po wojnie rodzice Basi wrócili do Łodzi i szczątki Basi pochowali na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Niedługo potem wystawili jej wspaniały grób-pomnik, który stał się symbolem dla kilku pokoleń łodzian. Był to jedyny grób w Łodzi, jedyne publiczne miejsce, w którym umieszczono napis ,,Powstanie Warszawskie". W związku z tym przez kilkadziesiąt lat łodzianie tu właśnie w dniu 1 listopada zapalali znicze jako symbol pamięci żołnierzy Powstania Warszawskiego."

Drużyny imienia:
29 Łódzka Drużyna Harcerek ,,Gniazdo" (ZHP) oraz 59 Łódzka Drużyna Harcerek RODZINA im. Barbary Marty Nazdrowiczówny (ZHR).

Źródło: