PLATERKĄ ZOSTAJE SIĘ NA CAŁE ŻYCIE.


NAJSTARSZA ŚWIECKA SZKOŁA Z TRADYCJAMI DLA DZIEWCZĄT W WARSZAWIE. ZAŁOŻONA W 1883 ROKU PRZEZ HR.CECYLIĘ PLATER-ZYBERK(ÓWNĘ).

POZNAJ PRZEDWOJENNE PLATERKI I NAUCZYCIELI. TO DZIĘKI NIM SZKOŁA TRWA DO DZIŚ. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z KLUBEM PLATEREK.
Podziel się informacjami na temat Platerek z Twojej rodziny: Klub Platerek platerki.absolwentki[at]gmail.com

7 lutego 2011

KRYSTYNA ZACHWATOWICZ WAJDA (ur.1930) – wybitna scenografka, żona Andrzeja Wajdy


"Krystyna Zachwatowicz urodziła się 16 maja 1930 r. w Warszawie. Jest wnuczką prof. Witolda Chodźki, lekarza, ministra zdrowia publicznego. Jej ojciec prof. Jan Zachwatowicz był znanym architektem i konserwatorem.  W czasie okupacji Zachwatowicz należała do Szarych Szeregów. Jako sanitariuszka i łączniczka harcerskiej poczty brała udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1949 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Początkowo studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, jednak w trakcie nauki przeniosła się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. W 1952 r., po uzyskaniu dyplomu na UJ, dostała się do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1954 r. studiowała w pracowni scenografii prof. Karola Frycza. W 1958 r. obroniła się i zaangażowała do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Zachwatowicz przygotowywała scenografie do spektakli w teatrach całej Polski. W latach 1970-1999 była etatowym scenografem Starego Teatru, od 1964 r. projektowała w nim dekoracje do spektakli m.in. Jerzego Jarockiego i Konrada Swinarskiego - jego „Nie-Boskiej komedii” i „Snu nocy letniej”. Ostatnimi, jak dotąd, realizacjami artystki na scenie Starego Teatru były dekoracje do „Makbeta” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz do widowiska Krzysztofa Materny „W Piwnicy pod Baranami. Krakowskie kabarety XXwieku”. [..] Od 1958 r. do lat 70. związana jest z „Piwnicą pod Baranami”. Zagrała także w kilku filmach Andrzeja Wajdy - m.in. Hankę w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza”, Kazię w „Pannach z Wilka” i matkę Witka w „Kronice wypadków miłosnych”. Artystka projektowała także kostiumy do obrazów Wajdy, prywatnie swojego męża m.in.: „Wesela”, „Smugi cienia”, „Z biegiem lat, z biegiem dni”, nakręconej we Francji adaptacji „Biesów” Dostojewskiego i „Zemsty”. [..] Przez wiele lat aktorka zaangażowana była w działalność polityczną i społeczną. W czasie stanu wojennego działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Więźniom. Wraz z mężem założyła Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie."

1995 - Odznaczenie (Srebrny Medal "Cracoviae Merenti - Zasłużeni dla Krakowa"; wspólnie z Andrzejem Wajdą (26.04))
1999 - Odznaczenie (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodenia Polski (23.08))

Źródła:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/113550
http://www.tvp.info/informacje/kultura/krystyna-zachwatowicz-konczy-80-lat/1805831
http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje32/text13p.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Zachwatowicz