"Wanda Telakowska (ur. 20 kwietnia 1905 w Sosnowcu, zm. 15 stycznia 1985 w Warszawie – polski artysta plastyk, organizator polskiego wzornictwa przemysłowego.
W warszawskim gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny uczyła się m.in. pod kierunkiem Stanisława Noakowskiego. Po maturze 1923 rozpoczęła studia malarstwa i grafiki w Szkole Sztuk Plastycznych, m.in. u prof. Edmunda Bartłomiejczyka. Studia ukończyła w roku 1931. W roku 1935 roku otrzymała złoty medal na konkursie we Florencji, w roku 1937 złoty medal na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.
Była zaprzyjaźniona z pisarzami: Jarosławem Iwaszkiewiczem, Antonim Słonimskim i Ireną Krzywicką.
W okresie okupacji Wanda Telakowska pracowała jako nauczyciel liternictwa i technik reklamy w liceum handlowym im. Roeslerów. W pierwszych latach powojennych wraz z Marią Skoczylas-Leszczyńską organizowała Biuro Nadzoru Estetyki Produkcji, z którego powstał w październiku 1950 Instytut Wzornictwa Przemysłowego z siedzibą w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 3/5. 1 października 1968 została zmuszona do opuszczenia stanowiska dyrektora Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Pozostała w Instytucie na stanowisku kierownika zespołów projektowych.
W ostatnich latach życia utraciła wzrok. Swoje zbiory przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie."
Twórczyni polskiej szkoły wzornictwa - Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – najbardziej zasłużona artystka i pedagog, która do sztuki i rzemiosła wprowadzała motywy ludowe i realizowała je w projektach przemysłowych. Znana i wysoko ceniona w Europie i w USA.